Sundom IF



Öjbergsloppet / Öjbergetinhiihto - 2022

R E S U L T A T / T U L O K S E T

© Sundom IF Skidsektion

Tävlingsklasser: D/N; H/M; D/N; H/M; D/N; H/M; D/N; H/M; D/N; H/M; D/N; H/M

D/N 08 Damer / Naiset - 08 2 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Elin Eriksson            IF Femman                     7.04,2
  2. Signe Träskelin          Solf IK                       7.43,2         39,0
  3. Greta Grandell           Sundom IF                     8.04,2       1.00,0
  4. Isabella Trompari        Sundom IF                    12.46,6       5.42,4

H/M 08 Herrar / Miehet - 08 2 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Edgar Ström              Sundom IF                     7.07,9
  2. Robin Härtull            IF Femman                     7.55,4         47,5
  3. Felix Smeds              Sundom IF                     8.47,1       1.39,2
  4. Alexander Grannas        IF Femman                     9.44,7       2.36,8
  5. Neil Trompari            Sundom IF                    10.09,4       3.01,5

D/N 10 Damer / Naiset - 10 2 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Riina Honkilahti         Teuvan Rivakka                6.21,2
  2. Saga Nordkvist           Sundom IF                     6.40,4         19,2
  3. Klara Smeds              Sundom IF                     6.45,0         23,8
  4. Maja Cainberg            Sundom IF                     6.53,0         31,8
  5. Bianca Ström             IF Femman                     7.28,9       1.07,7

 Frånvarande   2
  -  21.            Vivian Råtts             Sundom IF
  -  25.            Lykke Staffans           Sundom IF

H/M 10 Herrar / Miehet - 10 2 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. León Fagerholm           IF Brahe                      5.33,7
  2. Lenni Riutta             Härmänseudun Hiihtäjät        5.40,7          7,0
  3. Viljo Pouttu             Vaasan Hiihtäjät              5.43,9         10,2
  4. Aaro Hurin               Vähänkyrön viesti             5.45,9         12,2
  5. Axel Smedlund            Sundom IF                     6.17,0         43,3
  6. Josef Ström              Sundom IF                     6.19,0         45,3
  7. Noah Sandås              Sundom IF                     7.10,8       1.37,1

 Frånvarande   1
  -  31.            Erik Söchting            Sundom IF

D/N 12 Damer / Naiset - 12 4 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Veera Salokangas         Vörå IF                      13.58,4
  2. Filippa Ström            IF Femman                    15.26,8       1.28,4
  3. Julia Nordman            Vörå IF                      15.43,1       1.44,7
  4. Benedikta Wikström       Solf IK                      16.14,6       2.16,2
  5. Molly Staffans           Sundom IF                    22.07,7       8.09,3

 Frånvarande   1
  -  53.            Melissa Nyberg           Sundom IF

H/M 12 Herrar / Miehet - 12 4 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Elwin Fröding            IF Fyren                     12.31,1
  2. Peetu Honkilahti         Teuvan Rivakka               14.23,6       1.52,5
  3. Sindre Ramstedt          IF Fyren                     14.26,7       1.55,6
  4. Linus Smeds              Sundom IF                    14.36,9       2.05,8
  5. Edvin Smedlund           Sundom IF                    14.45,8       2.14,7
  6. Jonatan Hautala          Sundom IF                    15.17,8       2.46,7
  7. Jaakko Oinas             Vaasan Hiihtäjät             16.22,7       3.51,6
  8. Elis Träskelin           Solf IK                      16.57,4       4.26,3
  9. Vidar Jansson            Sundom IF                    19.11,6       6.40,5

 Frånvarande   1
  -  68.            Henrik Hjerpe            Sundom IF

D/N 14 Damer / Naiset - 14 4 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Celina Nordkvist         IF Femman                    13.51,5
  2. Moona Honkilahti         Teuvan Rivakka               14.30,6         39,1
  3. Alina Grannas            Vörå IF                      15.23,6       1.32,1
  4. Oosa Pouttu              Vaasan Hiihtäjät             17.10,7       3.19,2

H/M 14 Herrar / Miehet - 14 4 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Marius Ramstedt          IF Fyren                     11.25,4
  2. Elias Eriksson           IF Femman                    11.41,8         16,4
  3. Arvi Riutta              Härmänseudun Hiihtäjät       13.01,0       1.35,6

D/N 16 Damer / Naiset - 16 10 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Ida Nordkvist            IF Femman                    33.56,0

H/M MOTI Herrar / Miehet - Motion / Kunto 20 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Isac Rönnqvist           Sundom IF                  1.14.35,8
  2. Kyösti Rajala            Sundom IF                  1.24.46,5      10.10,7

 Frånvarande   1
  - 121.            Mikael Fagerholm         IF Brahe

D/N Damer / Naiset 20 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Wilma Hjerpe             Norrvalla Ski Team         1.04.00,1
  2. Ellinor Halonen          Närpes Kraft Skidförening  1.04.41,6         41,5
  3. Linda Hyöty              IF Femman                  1.06.46,7       2.46,6
  4. Sara Rönnqvist           Sundom IF                  1.14.36,3      10.36,2

H/M Herrar / Miehet 20 km K

Plac Namn                     Förening                     Sluttid        Diff.

  1. Christoffer Lindvall     Team Mäenpää                 53.10,7
  2. Toni Ketelä              IF Minken                    54.11,6       1.00,9
  3. Casper Hjerpe            Norrvalla Ski Team           56.07,3       2.56,6
  4. Jori Selkämäki                                        56.20,5       3.09,8
  5. Noah Sjöblom             IF Femman                    58.06,7       4.56,0
  6. Alexander Kansa          Malax IF                     58.37,8       5.27,1
  7. Otto Domars                                           59.23,2       6.12,5
  8. Filip Stark              IF Femman                  1.00.23,5       7.12,8
  9. Isak Finskas             IF Femman                  1.00.25,9       7.15,2
 10. Thomas Ramstedt          IF Fyren                   1.00.42,6       7.31,9
 11. Adam Holm                IF Minken                  1.01.27,3       8.16,6
 12. Christian Kantola        Sundom IF                  1.04.55,1      11.44,4
 13. Ulf Nylund                                          1.05.22,1      12.11,4
 14. Patrik Ehnström          Wasa Endurance             1.09.00,4      15.49,7

 Keskeyttäneitä   1
  - 150.            Frank Thölix             Skiteam 156
 Frånvarande   2
  - 143.            Patrik Still             IF Brahe
  - 148.            Oliver Rusk              Norrvalla ski team Lag B